Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

O nás

Translator
 
                                       O  NÁS  
 
 
Na prvního novofundlandského psa jsme čekali téměř dvě desítky let, neboť byt v panelovém domě neodpovídal našim představám o chovu novofundlanďanů.
V roce 1990 jsme se dočkali a pořídili jsme si fenečku Baycy Christo -"Bejsy".                          
Naše radost ovšem trvala jen krátce. Baycy ve svých 5 měsících prodělala psinku, zánět mízních žláz a poté oslabené tělo podlehlo zápalu plic.
Zanedlouho jsme přivezli druhou fenku, Henny Javorek – „Nenášek“.                    
Její šťastné číslo byla dvanáctka – dala nám dvanáct štěňat a prožila s námi dvanáct pěkných roků.
V roce 1995 do smečky přišel černobílý pes, Newf Mermaid Travelboy – „Paša“.        
Žil s námi krásných 10 roků, na něž, díky jeho vynikající povaze, nikdy nezapomeneme.
V té době již bylo naprosto jasné, že naše cesta mezi černé miláčky nebyla jen krátkou odbočkou, nýbrž že se stane cestou velkou, hlavní, po které bychom chtěli jet co nejdéle.
Moje žena v mládí studovala historii a psychologii, zákonitě tedy svoji bývalou praxi spojila s naším chovem. Nejprve jsme sepsali tři sešitky pro potřebu nových chovatelů – tzv. Informatiky. K jejich sepsání nás vedl první odchov štěňat, kdy jsme cítili naprostou potřebu vědět a nebylo kde se ptát. Všechny informace se týkaly jiných plemen a ne našeho. Později jsme začali pátrat po historii naší Henny a při množství materiálů, které jsme nasbírali padlo rozhodnutí – zpracujeme historii plemene u nás. Tak vznikla naše první kniha – první česká monografie Novofundlandský pes.
Druhá naše kniha – Jak žít – je především o péči a výchově novofundlanďanů. Knihu jsme napsali až v roce 2004, ale její vznik se datuje mnoho let zpět, až k Pašovi. S ním jsme začali jezdit po výstavách mnohem intenzivněji než s Nenáškem a samozřejmě i do zahraničí. V prvé řadě jsme navázali mnoho nových kontaktů a přátelství, ale především jsme zjistili, že nejen exteriérově, ale i v povahách je Evropa někde jinde než náš český chov. A postupně přicházela k užitku manželčina psychologie – začali jsme studovat, sbírat informace, vše pečlivě analyzovat a sestavovat. Naše práce nám jasně ukázala, že povahy psů nejsou odlišné od Evropy, ale naprosto jiná je výchova štěňat. Po dobu svazarmovského modelu výcviku se vytvořil naprosto jiný přístup k výchově novofundlanda než ve světě. Zprvu jsme tedy začali pořádat školy štěňat a snažili jsme se novým majitelům vysvětlit naše poznatky. A pak už byl jen krůček k sepsání našich zkušeností do další knihy, která snad není poslední naší prací.
Rok 2002 byl v naší smečce rokem zlomovým. V té době jsem již dva roky vykonával funkci klubového poradce chovu a přišla naše třetí holčička – McPotter´s Creek´s Helo Mary Lou –
„Marjánka“.  
 Vzápětí se k nám „přistěhovala“ synova přítelkyně se psem Danem u nás se začalo zdárně „černat“.
 
 
Ovšem zanedlouho nás opustila naše nejstarší černá dáma – Nenášek. Paša ji následoval v roce 2005. Bylo nás méně, proto si Jana dovezla v lednu 2006 fenečku ….. – Baby“   
a my jsme ji v tomtéž roce v říjnu následovali a do smečky přišla slečna
Gem for Eref for Shadows Eternity –
 V současnosti máme doma jen dvě slečny, neboť Dan a Baby již mají svůj domeček, ale určitě se u nás do budoucna zase více „začerná“. Tvrdohlavost Gemy nám někdy dává zabrat při výchově, ale její opačný pól, kdy se jí chce do práce a do pohybu je téměř neskutečný, takže okamžitě zapomínáme její prohřešky.„Gema“.  
Přišel rok 2008 - duben - a my jsme přivezli téměř roční slečnu
Thickish Newfoundland ZZ Top - "Julii".   
Do domu s ní přišla neřízená střela - pohyblivá, stále akční, s neustálou chutí k práci. Zaměstnává po celý den nejen nás, ale i Gemu a Marjánku. Prostě svoji italskou krev nezapře. 
V roce 2008 jsme se konečně vrátili k chovu a ve spolupráci s chovatelskou stanicí Bonne Bay jsme nakryli Gemu. Zanedlouho poté se stala matkou i Julie. 
 
Končil rok 2011 a my se rozhodli pro vánoční dárek - vrátili jsme se k černobílé variantě a přivezli
jsme malou Abi Gayl Blackdenis Faundland - se zlatou povahou a krásným kukučem

"Ebi"             

dospělá, chovná fena a na počátku roku 2014 nám odešlo naše zlatíčko - Marjánka.

Forever Valentine Eref
 
Doma nám zůstala dcera Julie, princezna s kouzelnou povahou. Jsme na ni pyšní a ona nám to oplácí velkou láskou -  "Vali"
 
                                          kennel Eref: lida@novofundland.cz
TOPlist